Jak się nauczyć pływać?
Lifestyle

Jak się nauczyć pływać? Pierwsze kroki

Podoba ci się wizja zanurzenia się w chłodnej wodzie jeziora, w gorący letni dzień? Obraz beztroskiego siebie unoszącego się na morskich falach? A może chciałbyś bez obaw zrelaksować się lub ćwiczyć na basenie? Jeśli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, ale nie potrafisz pływać, trafiłeś na dobry artykuł. Czytaj dalej a dowiesz się jak nauczyć się pływać.

Zobacz także: Jak nauczyć się stać na rękach?

W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Ile czasu potrzeba na naukę pływania?
  • Jak nauczyć się pływać? Od czego zacząć?

Ile czasu potrzeba na naukę pływania?

Czas jaki będzie ci potrzebny aby nauczyć się pływać zależy od sposobu nauki jaki wybierzesz oraz od tego czy czujesz się w wodzie komfortowo. Kursy oferujące naukę kilku podstawowych stylów pływackich, dla osób, które nie odczuwają lęku przed wodą obejmują zazwyczaj około 15-20 godzin. Osoby, które boją się wody potrzebują więcej czasu, żeby się z nią oswoić. Jeśli jednak chcesz nauczyć się pływać samodzielnie, wszystko zależy od twoich indywidualnych predyspozycji i chęci do nauki. Nie spiesz się i przechodź do kolejnych ćwiczeń kiedy czujesz się pewnie. Dobre opanowanie pierwszych kroków, sprawi, że kolejne wydadzą się łatwiejsze.

nauka pływania

Jak nauczyć się pływać? Od czego zacząć?

Powinieneś zacząć od oswojenia się z wodą. Przechadzaj się w płytkiej wodzie niedaleko brzegu, aż poczujesz się całkowicie bezpiecznie. Strach to pierwsza przeszkoda, którą trzeba pokonać ucząc się pływać.

Następnie wejdź nieco głębiej. Tak by dosięgnąć dna nogami, ale móc się zanurzyć uginając kolana. To dobra głębokość do nauki oddychania pod wodą. Weź głęboki wdech i zanurz głowę pod wodę. Możesz rytmicznie i spokojnie wydychać powietrze lub wstrzymać oddech. Powtarzaj ćwiczenie wiele razy, aż nie będzie w nim dla ciebie nic trudnego.

Zanim przejdziesz do właściwej nauki pływania, spróbuj chwilę unosić się na wodzie. To bardzo ważne, żebyś przekonał się, że nic ci nie grozi i czuł się pewnie. Połóż się na plecach i rozłóż kończyny jak rozgwiazda, albo załóż okulary do pływania i obserwuj spokojne dno basenu. Spróbuj się zrelaksować.

Kolejnym krokiem jest nauka właściwych ruchów nóg. Będzie ona wyglądać inaczej w zależności od stylu pływackiego jaki wybierzesz. Najłatwiejszym i najbardziej intuicyjnym stylem jest tzw. piesek. Polega na imitacji ruchów tego zwierzęcia. Kraul jest najszybszym stylem, ale poprawne jego opanowanie jest dość trudne, bo wymaga dobrej koordynacji nóg, ramion, grzbietu i tułowia. Najwięcej osób wybiera tzw. styl klasyczny nazywany żabką.

Jak nauczyć się pływać żabką? Chwyć się deski do pływania, połóż się na wodzie w wyprostowanej pozycji, a następnie rozszerzaj równomiernie nogi w bok i wykonuj kopniaki w tył na tyle mocno, żeby się odepchnąć, tak jak to robią żaby. Jeśli nie jesteś pewien jak taki ruch powinien wyglądać, na podstawie opisu, spróbuj zaobserwować go w rzeczywistości lub obejrzyj filmik instruktażowy i naśladuj demonstrowane w nim ruchy. Gdy nauczysz się machać nogami pewnie i rytmicznie, możesz przejść do nauki ruchów rąk. Wyprostuj maksymalnie ręce do przodu i wykonaj wymach boczny. Wyprostuj ręce ponownie w momencie gdy będziesz wykonywał wykop nogami. Wszystkie twoje kończyny powinny poruszać się synchronicznie.

Umiejętność pływania żabką, przyda ci się również do pływania w miejscu. Z ciałem zanurzonym w wodzie, ale głową nad powierzchnią wykonuj nogami ruchy do pływania żabką, a rękami zataczaj małe okrężne ruchy. Pozwoli ci to bez trudu unosić się w wodzie.

Choć nauka pływania może wydawać się z początku trudna, a nawet przerażająca, pamiętaj, że nic ci nie grozi. W każdej chwili, jeśli się zmęczysz, możesz położyć się na powierzchni i odpocząć, a twój styl pływania nie musi być idealny, żeby dobrze działał jeśli chodzi o przepłynięcie z miejsca na miejsce.

Możesz również polubić…