Jak nauczyć się śpiewać?
Lifestyle

Jak nauczyć się śpiewać? Poradnik dla początkujących

Zastanawiasz się jak nauczyć się śpiewać? Nie wiesz od czego zacząć? Dowiedz się jakie pierwsze kroki na drodze nauki śpiewu powinieneś podjąć. 

Zobacz także: Jak nauczyć się tańczyć? 

Tematy poruszane w artykule:

  • Czy każdy może nauczyć się śpiewać? 
  • Jak nauczyć się śpiewać? Od czego zacząć?

Czy każdy może nauczyć się śpiewać?

Tak, każdy kto potrafi mówić, może nauczyć się śpiewać. Wbrew popularnemu przekonaniu nie potrzeba do tego talentu. Tzw. słuch muzyczny czyli zdolność do rozpoznawania, różnicowania i powtarzania siły, barwy i wysokości dźwięków nie jest cechą wrodzoną, tylko zdolnością, której można się nauczyć stosując odpowiedni trening. Ludzie mają natomiast większe lub mniejsze predyspozycje do nauki śpiewu w określony sposób. Typ głosu zależy od uwarunkowań biologicznych takich jak kształt krtani i innych części ciała, które biorą udział w procesie nadawania fali dźwiękowej konkretnej barwy. Nie każdy jest więc w stanie nauczyć się śpiewać wszystko. 

lekcja śpiewu

Jak nauczyć się śpiewać? Pierwsze kroki

Kiedy ktoś decyduje się na naukę śpiewu ma zazwyczaj przed sobą dwie opcje. Naukę z instruktorem i naukę samodzielną. 

Wybierając lekcje śpiewu zdajesz się na swojego nauczyciela. Jeśli jest dobry poczynisz postępy szybciej niż ucząc się samemu. Nie będziesz musiał też tracić swojego czasu na szukanie w internecie ćwiczeń i wartościowych materiałów. Pamiętaj jednak, żeby przed zapisaniem się na zajęcia do konkretnej osoby, sprawdzić opinie o jej lekcjach w internecie. Nauczycielem śpiewu może zostać każdy, ale nie każdy się do tego nadaje. 

Śpiewania można też uczyć się samodzielnie, choć jest to trudniejsze i wymaga więcej dyscypliny. Jak nauczyć sie śpiewać bez nauczyciela? Do tego typu nauki najlepiej korzystać z Internetowych ćwiczeń i kursów. Jeśli nie jesteś pewny jaki kurs wybrać i które ćwiczenia dają najlepsze rezultaty, dołącz do grupy na Facebooku dla osób zainteresowanych nauką śpiewania. Znajdziesz tam wiele przydatnych opinii i doświadczeń, które możesz wykorzystać przy podejmowaniu swojej decyzji. 

Naukę śpiewania powinno się zacząć od rozgrzewki. Następnie można przejść do ćwiczeń oddechowych. Głównym ich celem jest uzyskanie kontroli nad oddechem co umożliwia panowanie nad głosem. Kolejnym krokiem powinny być ćwiczenia i wprawki wokalne, które pomagają rozwijać głos. Podobnie jak w sporcie wokalista musi trenować codziennie by pozostać w formie. Każdy trening wokalny powinien składać się z elementów mających znaczenie nie tylko dla brzmienia głosu ale też dla jego stanu po zakończonym treningu. Sporządzając plan treningu poszukaj dla siebie po kilka ćwiczeń z każdej z tych kategorii.  

Kiedy postanowisz przejść do śpiewania piosenek, spróbuj je regularnie nagrywać rejestrując swoje postępy. Na nagraniu usłyszysz jak brzmi twój głos dla innych oraz będziesz mógł wychwycić ewentualne błędy, których nie zauważyłeś wcześniej.  

Pamiętaj o regularnych treningach. Nie oczekuj niesamowitych efektów od samego początku, nie porównuj się z innymi i nie przejmuj się nieprzychylnymi opiniami. Śpiew jest trudna sztuką, ale do opanowania jej wystarczy ci silna wola, zaangażowanie i właściwe ćwiczenia.

Możesz również polubić…