Jak nauczyć się grać na gitarze?
Lifestyle

Jak nauczyć się grać na gitarze? Praktyczny poradnik dla początkujących 

Zastanawiasz się jak nauczyć się grać na gitarze? Nie wiesz od czego zacząć, bo jesteś zupełnym nowicjuszem? To artykuł dla ciebie! Znajdziesz w nim odpowiedzi na swoje pytania.

Zobacz także: Jak nauczyć się śpiewać?

Dowiesz się: 

  • Jaką gitarę wybrać 
  • Od czego rozpocząć naukę 
  • Jak przezwyciężyć początkowe trudności 

Jak nauczyć się grać na gitarze i jaką gitarę wybrać?

Pierwszym krokiem w nauce gry na gitarze jest wybór odpowiedniego instrumentu. Główne rodzaje gitar to gitara klasyczna, akustyczna i gitara elektryczna. Początkującym zazwyczaj zaleca się gitarę klasyczną ze względu na delikatne nachylone struny, dzięki którym podczas pierwszych sesji gry palce mniej bolą. Należy również upewnić się, że wybrany instrument ma wygodną dla nas wielkość.

Od czego zacząć naukę?

Zanim zaczniesz grać, dobrze jest zapoznać się z podstawowymi elementami gitary. Zrozumieć jak działają struny, jak stroić gitarę, gdzie znajdują się progi. Podstawowe rozumienie budowy instrumentu jest niezbędne do zdobywania dalszych umiejętności gry. Naucz się jak trzymać gitarę, w jaki sposób uderzać struny palcami i jak powinny wyglądać podstawowe chwyty. Upewnij się, że robisz to dobrze, wczesne złe nawyki może być trudno później skorygować. Jeśli pracujesz bez nauczyciela możesz wspomóc się zdjęciami lub filmikami instruktażowymi. Warto jednak rozważyć zapisanie się na lekcje gry na gitarze, powinno to znacząco przyspieszyć i ułatwić naukę.

Kolejnym etapem nauki powinno być poznanie podstawowych akordów. Można z nich korzystać nawet nie znając nut. Z czasem możesz też poszerzyć swoją wiedzę o temat różnych technik gry, które pozwolą ci tworzyć bardziej zróżnicowaną i ekspresyjną muzykę.

gitary

Czemu tak wiele osób chce wiedzieć jak nauczyć się grać na gitarze, ale tak mała ilość osiąga ten cel?

Wiele osób, które szukają odpowiedzi na pytanie jak nauczyć się grać na gitarze po kilku nieudanych próbach gry zraża się i przestaje ćwiczyć, aż w końcu zupełnie zarzuca swoje marzenie. Główną przyczyną porażek jest brak motywacji i systematyczności. Najważniejsze jest żeby ćwiczyć regularnie i nie poddawać się. Codzienna praktyka jest kluczowa, a krótsze ale regularne sesje znacznie lepsze od długich ale nie częstych. W systematyczności może pomóc stworzenie harmonogramu, który pozwoli przeznaczyć trochę czasu każdego dnia na naukę i zaradzi problemowi odkładania lekcji na później. Po jakimś czasie siadanie do kolejnej sesji treningowej powinno wejść w nawyk. Częstym błędem jest też zbyt szybkie przechodzenie do kolejnych etapów nauki, ponieważ te początkowe mogą wydawać się nudne w porównaniu z nauką gry ulubionego utworu. Podstawy są jednak niezwykle ważne i tak należy je traktować.

Dopiero opanowawszy podstawy możesz przejść do gry. Pamiętaj, żeby na początek wybrać proste utwory. Jedną z podstawowych przyczyn szybkiego zniechęcania się jest wybór zbyt trudnych. Jednak nie należy zapominać, że opanowanie nawet tych opisywanych jako proste wymaga czasu i cierpliwości.

Jeśli twój progres wydaje ci się zbyt powolny rozważ nagrywanie swojej gry. To pomoże ci nie tylko monitorować postępy i zidentyfikować obszary, które wymagają poprawy ale też pozowli obserwować proces stawania się coraz lepszym gitarzystą i uświadomi ci jak daleko udało ci się zajść.

Nauka gry na gitarze może być z początku trudna i łatwo stracić motywację. Ale wytrwałość, systematyczność, cierpliwość i pozytywne nastawienie pomoże ci przezwyciężyć trudności i osiągnąć swój cel. Z czasem będzie coraz prościej aż gra na gitarze stanie się łatwa i przyjemna.

Możesz również polubić…