Nauka komend jest bardzo ważną kwestią dla każdego właściciela czworonoga, bo jak wiadomo dobrze wychowany pies to pies bezpieczny i szczęśliwy. Od czego zatem zacząć i co powinieneś wiedzieć? Jak nauczyć psa komend?
Zobacz także: Jaka rasa psa dla dziecka – poradnik dla rodziców
Czego się dowiesz?
- Od jakich komend zacząć?
- Czy każdy pies uczy się tak samo?
- Ogólne zasady nauki sztuczek
Jak nauczyć psa komend – od jakich powinieneś zacząć?
Na początek najlepiej jest wybierać komendy proste i ważne ze względu na bezpieczeństwo. Do pierwszych zaliczamy polecenia takie jak “siad” czy “leżeć”, do drugich “zostaw” i przywołanie do opiekuna. Dopiero później można przejść do komend-sztuczek takich jak “zdechł pies” czy “daj głos”.
Jak nauczyć psa komend w zależności od jego wieku?
Jeśli chodzi o rozpoczęcie nauki, panuje zasada im wcześniej tym lepiej. Szczeniaczka można zacząć uczyć już w wieku 4 miesięcy, czyli z reguły wtedy kiedy trafia w ręce nowych opiekunów. Oczywiście najpierw warto dać mu odrobinę czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym domu. Jak nauczyć psa komend jeśli nie jest szczeniaczkiem? Szkolenie starszego pieska też jest możliwe ale wymaga zdecydowanie więcej czasu i cierpliwości. Warto również wziąć pod uwagę ewentualne problemy zdrowotne psiego seniora i nie uczyć go sztuczek, które mogłyby sprawiać mu dyskomfort. Niezależnie od wieku trening powinien przebiegać w ten sam sposób i opierać się na tych samych zasadach. Kluczem w obu przypadkach jest pozytywne skojarzenie przez czworonoga odpowiedniej reakcji na polecenie z nagrodą ze strony właściciela.
Pamiętaj, że najlepiej uczą się psy, które czują się komfortowo. Dlatego na miejsce nauki powinieneś wybrać teren, na którym twój pies czuje się pewnie i nie będzie się rozpraszał. Domowe zacisze powinno być idealne do tego celu. Dopiero z czasem, kiedy pies zacznie lepiej rozumieć komendy, można zacząć ćwiczyć w mniej sprzyjających warunkach.
Jak nauczyć psa komend? – ogólne zasady nauki
Przed rozpoczęciem nauki powinieneś zaopatrzyć się w wybrane smakołyki, dostosowane do wieku i preferencji twojego pupila oraz kliker, czyli małe urządzenie, którego użycie daje czworonogowi jasny komunikat o poprawnym wykonaniu zadania zanim jeszcze otrzyma nagrodę.
Podczas nauki należy pamiętać o modulowaniu tonu głosu. Polecenia wydawaj neutralnym, niskim tonem. Natomiast do pochwalenia czworonoga użyj wyższego, wesołego tonu. Polecenia powinny być jasne i krótkie, tak żeby pies mógł zrozumieć czego oczekuje od niego opiekun. Pochwałom werbalnym powinny towarzyszyć nagrody w postaci przysmaków i pogłaskania, które pozytywnie wzmacniają przekaz słów.
Sesje treningowe powinny odbywać się 2-3 razy dziennie i być dość krótkie, najlepiej by nie przekraczały dziesięciu minut. Atmosfera powinna być przyjazna, nigdy nerwowa. Czworonogi potrafią wyczuć frustrację opiekunów i mogą zniechęcić się do nauki, dlatego kluczem jest cierpliwość. Tak jak ich opiekunowie, pieski miewają lepsze i gorsze dni, jeśli trening nie idzie zbyt pomyślnie, nie trzeba się tym martwić, można po prostu odłożyć go na kolejny dzień.
Nauka większości komend przebiega w bardzo podobny sposób. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca do nauki, za pomocą dłoni, smyczy, zabawki lub przekąski nakieruj czworonoga na odpowiednie działanie. Komendę należy wypowiedzieć głośno i wyraźnie w momencie kiedy zauważysz, że pies przymierza się do wykonania polecenia. Kiedy je wykona, natychmiast kliknij klikerem, pochwal pieska i daj mu smakołyk. Czynność powtarzaj aż pies połączy wykonanie polecenia z otrzymaniem nagrody.
Tych kilka prostych wskazówek przedstawionych w artykule powinno ci pomóc w trenowaniu swojego czworonoga, ale pamiętaj, że każdy psiak uczy się we własnym tempie, trening wymaga systematyczności i cierpliwości. Powodzenia!