Koszyk

Przedsiębiorstwo a narastająca niestabilność otoczenia

Przedsiębiorstwo a narastająca niestabilność otoczenia
Producent: SGH – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
EAN: 9788373787667
Grupa: książka
Język książki: polski
Rok wydania: 2012
Wydanie: 1
Liczba stron: 207
Oprawa: Twarda
Wymiary: B5
Nasza cena:
43,00 zł
Rabat 0% zyskujesz 0,00 zł
produkt niedostępny
Koszty dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 10,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 11,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 12,99 zł
InPost - przesyłka kurierska od 20,00 zł

Opis produktu


Rozwój gospodarczy jest procesem zmian. Zmieniają się potrzeby, relacje popytowo - podażowe, techniki produkcji, poziom i sposób wykorzystania zasobów, otaczające środowisko. Systematycznie zwiększa się liczba ludności, postępuje proces migracji ze wsi do miast. Rośnie jednocześnie poziom wiedzy, zwiększa się dostęp do informacji, świat staje się coraz bardziej otwarty. Usuwane są kolejne bariery dla swobodnego przepływu dóbr, usług i kapitałów. Pojawiają się nowe centra gospodarcze, nowi liderzy eksportu, nowi gracze na politycznej arenie wpływów. Świat zmienia się we wszystkich swoich aspektach. Zmiany te, jak i sam rozwój, nie są równomierne - mają różne tempo, intensywność, geografię rozmieszczenia, różne też znaczenie.Procesy zmian są jednocześnie procesami destrukcji dotychczasowych rozwiązań, norm, przyzwyczajeń. Twórcza destrukcja J. Schumpetera, leżąca u podstaw rozwoju przedsiębiorstwa, współcześnie może być rozciągnięta na cały świat. W teorii J. Schumpetera jej efektem były nowe rozwiązania technologiczne i organizacyjne tworzące nowy potencjał rozwojowy. Rynek eliminuje zarazem pomysły nietrafione. W przypadku świata, wobec jego złożoności i różnorodności interesów i oczekiwań, destrukcja starego porządku nie musi przekładać się na wyższą jakość nowego. Może go zakłócać, komplikować, generować nowe koszty zewnętrze i pogłębiać społeczne podziały. Wzrost niepewności i niestabilności wywołany tymi procesami może okazywać się czasami też paraliżujący - hamujący inwestycje, niszczący zaufanie, potęgujący frustrację niemożności.
Współczesne procesy globalizacji przyspieszyły jeszcze tempo zachodzących zmian i związanej z tym niepewności i niestabilności. Prof. W. Szymański w swojej najnowszej książce Niepewność i niestabilność gospodarcza, gwałtowny wzrost i co dalej? wskazuje, że mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem tych zjawisk. Taka sytuacja budzi niepokój i rodzi zarazem oczekiwanie pogłębionej oceny zachodzących zjawisk, ich skutków i konieczność zakreślenia strategii przetrwania i rozwoju. Te i inne kwestie były przedmiotem Ogólnopolskiej Konferencji Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie i Katedry Analizy Rynków i Konkurencji SGH (grudzień 2011 roku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie), poświęconej tematyce przedsiębiorstwa w warunkach narastającej niepewności otoczenia. Jej pokłosiem i kontynuacją jest przedkładana książka Przedsiębiorstwo a narastająca niepewność otoczenia. Książka ta skupia się na analizie kluczowych obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa we współczesnych warunkach rynkowej niestabilności, jak też pokazaniu możliwości kreatywnego w nich działania. Uwarunkowania te leżą w makroekonomicznym otoczeniu i zachodzących globalnych procesach, nieadekwatności obowiązujących naukowych teorii zafałszowujących odkrywanie logiki zachodzących zmian, podatności i szybkości reakcji przedsiębiorstw na nowe wymogi rynkowej konkurencji.
Szereg źródeł nasilającej się gospodarczej niepewności i niestabilności, ma uwarunkowania strukturalne. W pierwszej kolejności wiąże się to z autonomizacją rynków finansowych, które w warunkach procesów globalizacji zyskały nadzwyczajne możliwości ekspansji i siłę oddziaływania nie pozwalającą na efektywną ich kontrolę. Wobec osłabienia koordynacyjnych funkcji państwa, rynki stają się coraz bardziej rozregulowane. Nie ma mechanizmów koordynacji rozbieżnych globalnych interesów. Gospodarka światowa staje się domeną korporacji transnarodowych z właściwymi sobie celami rozwoju, nie poddających się mechanizmom krajowych regulacji i kontroli. Na rynkach finansowych postępują procesy eksternalizacji ryzyka, w coraz szerszym zakresie naruszane są normy odpowiedzialności prawnej i realność sankcji. Na procesy te nakłada się dodatkowo niestabilność długu publicznego. Erozji ulega system demokracji, rosnące nierówności dochodowe i majątkowe grożą rozpadem społecznej spójności. Narastają koszty zewnętrzne rozwoju. 

Słowa kluczowe:


Polecamy także


Alternatywne finanse
Alińska Agnieszka
Cena katalogowa: 75,00 zł
Nasza cena: 57,12 zł
Status:  24h

Zamknięcie roku 2019 w jednostkach sektora publicznego
Cena katalogowa: 147,00 zł
Nasza cena: 113,56 zł
Status:  24h

Doskonalenie systemu zarządzania finansami w jednostkach administracji publicznej
Cena katalogowa: 49,00 zł
Nasza cena: 40,67 zł
Status:  24h

Edukacja finansowa i inkluzja bankowa w realizacji koncepcji silver economy
Cena katalogowa: 63,00 zł
63,00 zł
Status:  24h

Wprowadzenie do sprawozdawczości, analizy i informatyki finansowej
Cena katalogowa: 74,00 zł
Nasza cena: 71,31 zł
Status:  24h

Pomoc inwestycyjna dla przedsiębiorców w unii europejskiej
Cena katalogowa: 53,00 zł
Nasza cena: 25,68 zł
Status:  24h

Finanse dla niefinansistów
Bednarz Krzysztof
Cena katalogowa: 39,00 zł
Nasza cena: 34,96 zł
Status:  24h

Pieniądz kręci piłką
Tittenbrun Jacek
Cena katalogowa: 49,00 zł
Nasza cena: 43,24 zł
Status:  24h

Unia bankowa
Zaleska Małgorzata
Cena katalogowa: 40,00 zł
Nasza cena: 40,00 zł
Status:  24h

Zarządzanie funduszami europejskimi w Polsce
Cena katalogowa: 62,00 zł
Nasza cena: 60,63 zł
Status:  24h

System bonus-malus jako narzędzie konkurencji na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych
Cena katalogowa: 49,90 zł
49,90 zł
Status:  24h

Bitcoin jako przedmiot stosunków cywilnoprawnych
Cena katalogowa: 129,00 zł
Nasza cena: 126,73 zł
Status:  24h