Koszyk

Ograniczanie niestabilności otoczenia przedsiębiorstw

Ograniczanie niestabilności otoczenia przedsiębiorstw
Producent: SGH – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
EAN: 9788373788008
Grupa: książka
Język książki: polski
Rok wydania: 2013
Wydanie: 1
Liczba stron: 624
Oprawa: Twarda
Wymiary: B5
Nasza cena:
88,00 zł
Rabat 0% zyskujesz 0,00 zł
produkt niedostępny
Koszty dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 10,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 11,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 12,99 zł
InPost - przesyłka kurierska od 20,00 zł

Opis produktu


Wstęp

Niepewność i niestabilność są dzisiaj nieodłącznymi zjawiskami towarzyszącymi działalności gospodarczej. Są one generowane przez szereg czynników i ich sprzężeń, w tym również przez same działania stabilizujące, które przynosząc korzyści jednym uczestnikom rynku, mogą potęgować problemy innych. W tych warunkach umiejętność rozpoznawania oraz dostosowania się do warunków niepewności i niestabilności staje się ważnym czynnikiem budowania własnej przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw. Zróżnicowana mapa źródeł i skutków niepewności przekłada się zarazem na różnorodność strategii dostosowawczych. W dużej mierze koncentrują się one na działaniach asekuracyjnych, zmierzających do niwelowania ostrości oddziaływania zjawisk niepewności i ryzyka.

Oprócz działań własnych przedsiębiorstw strategie te obejmują również presję na organy państwa w celu wprowadzania działań osłonowych w postaci rynkowych bądź administracyjnych interwencji, programów socjalnych czy przyjęcia odpowiednich rozwiązań instytucjonalnych. Tego rodzaju działania przynoszą efekty głównie wtedy, gdy są rezultatem szerszego oddziaływania grupowego bądź też ich zaniechanie stanowiłoby istotne zagrożenie dla funkcjonowania całej gospodarki.

Niwelowanie zagrożeń związanych z gospodarczą niepewnością i niestabilnością w zasadniczej mierze pozostaje sprawą indywidualnego postępowania poszczególnych firm. W zaprezentowanych w książce materiałach przedstawiono szereg takich mikroekonomicznych strategii. Idą one m.in. w kierunku lepszego rozpoznania zachodzących rynkowych procesów i ich skutków. Właściwa ich antycypacja dzięki wykorzystaniu systemów wczesnego ostrzegania daje możliwość podjęcia działań uprzedzających i w rezultacie lepsze przystosowanie do oczekiwanych wyzwań. Taką możliwość daje też pogłębienie współpracy z rynkowym instytucjonalnym otoczeniem, które dysponuje zazwyczaj własnym aparatem analizy zachodzących gospodarczych procesów i generowania rynkowych informacji. Na coraz szerszą skalę wykorzystywane są procesy outsourcingu i offshoringu i tą drogą jest stosowane rozpraszanie ryzyka także na kooperantów.

Ograniczeniu rosnącego gospodarczego ryzyka i niepewności służy doskonalenie technik i procesów zarządczych. Wiążą się z tym działania ukierunkowane na zmianę kultury funkcjonowania poszczególnych organizacji, mocniejsze stymulowanie zachowań przedsiębiorczych, podnoszenie efektywności nadzoru korporacyjnego, ograniczanie kosztów agencji. Wielką - niedocenianą i niewykorzystaną - rezerwą jest rozwój społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw i instytucji finansowych w ich otoczeniu. Przedsiębiorstwa podejmują też z powodzeniem próby przenoszenia i adaptacji nowych technik zarządczych, takich jak lean management, techniki zarządzania projektami czy zarządzanie różnorodnością.

Współcześnie najważniejszym źródłem ryzyka i niestabilności w gospodarce stają się rynki finansowe. Ich autonomizacja i bardzo szybki rozwój stymulowany procesami globalizacji spowodowały, że pojawiające się zjawiska destabilizacji bardzo szybko przenoszone są na wszystkie pozostałe obszary gospodarki. Funkcjonowanie płynnych rynków finansowych tworzy podstawę do powstania kolejnych rynków instrumentów pochodnych, które bazują na przeciwstawnych kontraktach będących czynnikiem zróżnicowanych ocen co do przyszłych warunków gospodarowania.

Funkcjonowanie takich rynków, jak i aktywna na nich obecność, otwiera możliwości zawierania transakcji zabezpieczających stabilność kluczowych warunków działalności prowadzonej przez dane przedsiębiorstwo. Nowe szanse mogą jednak nie dorównywać zagrożeniom. Asymetryczność wiedzy i dostępu do informacji powoduje, że taka ścieżka ograniczania niepewności w gospodarce, w warunkach intensywnych działań spekulacyjnych, staje się jej zaprzeczeniem i źródłem nowych gospodarczych zagrożeń. Ich zniwelowanie wymagałoby podjęcia skoordynowanych działań na poziomie makroekonomicznym i globalnym, do czego społeczności ludzkie nie wydają się, jak do tej pory, przygotowane.

Prezentowane materiały stanowią uzupełnienie książki Przedsiębiorstwo a narastająca niestabilność otoczenia, którą poświęcono kluczowym trendom narastającej rynkowej niestabilności i niepewności. Razem stanowią niewątpliwie ważny wkład do badań i dyskusji nad zjawiskami gospodarczymi, które będą przez kolejne dziesiątki lat zaprzątały uwagę nie tylko ekonomistów.


Polecamy także


Spójność modelu biznesu
Falencikowski Tadeusz
Cena katalogowa: 62,00 zł
Nasza cena: 48,86 zł
Status:  24h

Klątwa bogactwa a polityka gospodarcza państwa
Cena katalogowa: 29,90 zł
Nasza cena: 24,69 zł
Status:  24h

Ostatni lodzermensch Robert Geyer
Waingertner Przemysław
Cena katalogowa: 36,75 zł
Nasza cena: 36,75 zł
Status:  24h

Historia gospodarcza
Skodlarski Janusz
Cena katalogowa: 69,00 zł
Nasza cena: 61,15 zł
Status:  24h

Dobrobyt społeczny a odpowiedzialność jednostki
Cena katalogowa: 32,67 zł
Nasza cena: 23,51 zł
Status:  24h

Private banking po polsku
Zielewski Paweł
Cena katalogowa: 27,92 zł
Nasza cena: 24,43 zł
Status:  24h

Strategie i modele gospodarki elektronicznej
Cena katalogowa: 49,00 zł
Nasza cena: 43,42 zł
Status:  24h

Powiązania kooperacyjne oraz ich wpływ na rozwój..
Cena katalogowa: 110,00 zł
Nasza cena: 98,60 zł
Status:  24h

Ekologizacja działalności produkcyjnej w strategiach rozwoju przedsiębiorstw w Polsce
Cena katalogowa: 49,00 zł
Nasza cena: 46,16 zł
Status:  24h

Globalny kryzys finansowy a wybrane kraje Next 11 - Bangladesz, Filipiny, Iran, Korea Południowa, Meksyk, Nigeria i Pakistan
Cena katalogowa: 47,00 zł
Nasza cena: 42,65 zł
Status:  24h

Faster higher farther
Cena katalogowa: 51,40 zł
Nasza cena: 51,40 zł
Status:  24h

Zarządzanie rozwojem obszarów wiejskich w Polsce w warunkach integracji europejskiej
Cena katalogowa: 39,00 zł
Nasza cena: 33,10 zł
Status:  24h