Koszyk

Niestabilna gospodarka, upadek zaufania i co dalej?

Wizjonerzy i prepersi
Niestabilna gospodarka, upadek zaufania i co dalej?
Producent: SGH – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
EAN: 9788373788022
Grupa: książka
Język książki: polski
Rok wydania: 2013
Wydanie: 1
Liczba stron: 294
Oprawa: Miękka
Wymiary: B5
Nasza cena:
52,00 zł
Rabat 0% zyskujesz 0,00 zł
produkt niedostępny
Koszty dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 10,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 11,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 12,99 zł
InPost - przesyłka kurierska od 20,00 zł

Opis produktu


Chciwość, która powszechnie ujawniła się w ostatnich latach nie jest nowym zjawiskiem. Można powiedzieć, że istniała zawsze. To, co nowe to skala tego zjawiska i jego destabilizujące oddziaływanie na całą gospodarkę światową. Działalność banków inwestycyjnych przeprowadzających transakcje o ogromnej skali na całym świecie dość dobrze pokazuje to, z czym obecnie mamy do czynienia. Jak bardzo zdemoralizowani są niektórzy prezesi różnych instytucji finansowych widać na przykładzie wypowiedzi jednego z nich. "Robimy robotę Boga" - takiego określenia użył Prezes banku inwestycyjnego Goldman Sachs w wywiadzie dla "The Sunday Times". To miało być uzasadnienie dla ogromnych premii wypłacanych menedżerom tej instytucji. Premie te były wypłacane jeszcze wtedy, gdy wybuchł kryzys i gdy było oczywiste, iż te instytucje w znacznym stopniu się do niego przyczyniły.
Chciwość, pycha, brak standardów etycznych, odpowiedzialności i upadek zaufania to cechy, które coraz częściej ujawniały się na rynku kapitałowym. Jedno z kluczowych pytań współczesnego świata dotyczy tego, czy zasady dyktowane racjonalnością działania (efektywnością, skutecznością) pozostają w nieuchronnym konflikcie z zasadami etycznymi. Czy uzasadnione są takie sformułowania jak "zysk, czy sumienie", "skuteczne znaczy nieetyczne", "sukces za każdą cenę", "kryzys zaufania", "milioner kanciarzem? 
Narastający kryzys zaufania jest konsekwencją postaw, które można nazwać homo economicus (występowały one w różnej skali od dawna) i różnych konsekwencji szybkiego rozwoju rynku kapitałowego (współczesne uwarunkowania kryzysu zaufania).
Silne zaburzenia w gospodarce światowej w ostatnich latach spowodowały, iż powszechnej krytyce zaczęto poddawać różne regulacje, opinie audytorów, oceny agencji ratingowych, opinie doradców inwestycyjnych. Reputacje zaczęły tracić nie tylko różne przedsiębiorstwa, ale również państwa i instytucje, które miały ograniczać negatywne oddziaływania rynku. Następował spadek zaufania w stosunku do różnych instytucji. Zawiódł rynek i państwo reprezentowane przez różne instytucje i regulacje.
Jako jedną z podstawowych przyczyn tego stanu można upatrywać bardzo szybki rozwój rynków kapitałowych będący konsekwencją dokonujących się głównie w latach 90. ubiegłego wieku procesów globalizacyjnych. W największym skrócie można to przedstawić jako pogoń na niebywałą skalę za wzrostem zysków, czy wartości przedsiębiorstw4. Procesom tym towarzyszył upadek innych wartości (środowisko, rodzina, kultura). Rośnie władza pieniądza, wszystko można kupić, wszystko ma swoją cenę. Rosnącej władzy kapitału towarzyszy wzrost jego mobilności.
Z rozwojem rynku kapitałowego związane są zarówno pozytywne jak i negatywne konsekwencje. Te pierwsze w większym stopniu były widoczne w początkowym okresie jego rozwoju, a te drugie dominują obecnie. Ze względu na obecną niestabilną sytuację więcej czasu i miejsca poświęcono w niniejszej książce analizie przyczyn i skutków negatywnych konsekwencji rozwoju rynku kapitałowego, czyli tych czynników, które wpłynęły na spadek zaufania do tych rynków. Nie jest celem autora straszenie Czytelników, a jedynie pokazanie podstawowych mechanizmów
i ich wpływu na niestabilność i spadek zaufania (cz. I) oraz możliwości ich zmiany i przywrócenie zaufania (cz. II).
Bardzo ważne jest tu rozróżnienie objawów i przyczyn. Na obecną sytuację wpływ wywarł nie tylko dynamiczny rozwój tego rynku, ale jego rola wydaje się tu być kluczową i dlatego jemu poświęcono najwięcej miejsca. 
Nadmierna eksploatacja przedsiębiorstw, środowiska naturalnego i surowców oraz nadmierne zadłużanie się przedsiębiorstw i państw doprowadziły do kumulacji różnych nierównowag w gospodarce światowej. Skala tych problemów i ich kumulacja oraz sprzeczne interesy uniemożliwiają szybką zmianę sytuacji.
Przyczyny niestabilności są znacznie głębsze w porównaniu do tego, co często jest prezentowane przez przedstawicieli nauki i polityki. Szereg z nich ujawniło się w pełni dopiero w "sprzyjających" warunkach.
Szybkiemu rozwojowi rynków kapitałowych towarzyszyło coraz większe rozdrobnienie własności prowadzące do oddzielenia własności od zarządzania. Negatywne skutki z tym związane (koszty agencji) próbowano rozwiązać poprzez coraz powszechniejsze stosowanie agresywnych systemów motywacyjnych. Skróceniu uległ horyzont inwestycyjny, m.in. jako konsekwencja rosnącej giełdyzacji gospodarki światowej, rosnącej ilości zmian (?tylko zmiana jest rzeczą stałą") i niestabilności, a obecnie coraz większą rolę odgrywa tu spadające zaufanie. Niestabilna sytuacja i spadające zaufanie prawie do wszystkiego powodują, że wielu inwestorów nie wie, w co w takiej sytuacji inwestować. Niektórzy w takiej sytuacji wracają do tradycyjnych form lokowania kapitału, jakimi są złoto i nieruchomości.
Można powiedzieć, że rosnące ceny złota i nieruchomości często były skutkiem braku zaufania do innych form lokowania wolnego kapitału. W obecnych czasach nie są to jednak pewne lokaty, coraz wyraźniej i częściej widać tu negatywne skutki oddziaływania wszechobecnej spekulacji.
To prowadzi do wniosku, iż niestabilna sytuacja w gospodarce światowej może trwać znacznie dłużej niż się niektórym wydaje. Wiele podmiotów, zwłaszcza tych działających w sferze finansowej, nie jest zbytnio zainteresowanych stabilnością, bo to ograniczy osiąganie wysokich zysków spekulacyjnych. Jest to istotny czynnik utrudniający powrót do większej stabilności.

Polecamy także


Muzułmańska kultura konsumpcyjna
Górak-Sosnowska Katarzyna
Cena katalogowa: 59,00 zł
Nasza cena: 49,16 zł
Status:  24h

Procesy metropolizacji
Zuzańska- Zyśko Elżbieta
Cena katalogowa: 69,90 zł
Nasza cena: 58,72 zł
Status:  24h

Zarządzanie płynnością zakładu ubezpieczeń...
Cena katalogowa: 49,90 zł
Nasza cena: 40,79 zł
Status:  24h

Wydatki na usługi komunalne w strukturze wydatków mieszkańców gmin
Cena katalogowa: 30,00 zł
Nasza cena: 28,26 zł
Status:  24h

Testy przygotowujące do egzaminu z kwalifikacji a.22. prowadzenie działalności handlowej
Cena katalogowa: 18,00 zł
Nasza cena: 15,66 zł
Status:  24h

Skuteczny trening sprzedaży
Radłowski Grzegorz
Cena katalogowa: 39,90 zł
Nasza cena: 26,94 zł
Status:  24h

Reimagining Capitalism
Henderson Rebecca
Cena katalogowa: 67,00 zł
Nasza cena: 63,43 zł
Status:  24h

Herby i znaki mennicze na szelągach polskich i z Polską związanych
Cena katalogowa: 73,50 zł
Nasza cena: 58,37 zł
Status:  24h

Regionalny model równowagi ogólnej TERM i przykłady jego zastosowania w Polsce
Cena katalogowa: 32,00 zł
Nasza cena: 29,14 zł
Status:  24h

W niewoli wzrostu
Cohen Daniel
Cena katalogowa: 49,00 zł
Nasza cena: 43,48 zł
Status:  24h

Kultura a rozwój
Hausner Jerzy
Cena katalogowa: 79,00 zł
Nasza cena: 67,70 zł
Status:  24h

Rocznik strategiczny 2007/2008
Cena katalogowa: 51,45 zł
Nasza cena: 42,93 zł
Status:  24h