Koszyk
Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie

Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie

Wydawnictwo: Wielka Litera
Język książki: polski
Rok wydania: 2017
Wydanie: 1
ISBN: 9788380321731
Liczba stron: 408
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wymiary: A5
Wersja drukowana Wersja drukowana
Koszty dostawy:
Paczka w RUCHu od 3,89 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 7,99 zł
Paczkomaty InPost od 8,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 9,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 11,99 zł
Nasza cena:
25,05 zł
Rabat 37,23% zyskujesz 14,85 zł
Status:   Od ręki

Opis produktu


To nie jest książka o cynamonowych bułeczkach.
Szwecja była przez lata niedoścignionym wzorem państwa dobrobytu. Mitem. Gdyby nie istniała, należałoby ją wymyślić. Nowoczesna i zsekularyzowana, kraj Astrid Lindgren i IKEI.
W ostatnim czasie Skandynawię dopadły jednak te same problemy co resztę Europy. Wśród bohaterów rozmów i reportaży Tubylewicz znajduje się wielu zwykłych ludzi o niezwykłych doświadczeniach, m.in. policjant-Afgańczyk, który ma odwagę mówić o różnicach kulturowych, kuratorka wystaw, która została pracowniczką biura pogrzebowego oraz Polka, która zdecydowała się ze swoją dziewczyną na tęczowe rodzicielstwo. Tubylewicz rozmawia też ze znanymi i opiniotwórczymi Szwedami takimi jak pisarka Elisabeth Asbrink, biskup Eva Brunne czy reporter Niklas Orrenius.
Moraliści to opowieść o szwedzkich marzeniach, ideałach, pomyłkach i wątpliwościach. To książka uniwersalna, a zarazem bardzo na czasie – mówi o tym, co dzieje się z wartościami w czasach migracji, populizmu i nacjonalizmu.
Autorka w mocny, intrygujący sposób opowiada nam o problemach, z którymi mierzy się współczesny świat. Nie lukruje rzeczywistości. Może dlatego „Moraliści” to książka o tym, jak być otwartym na Innego jednocześnie stojąc na straży własnych przekonań i najważniejszych demokratycznych wartości.
Justyna Kopińska
Trudno znaleźć lepszego przewodnika po zmieniającej się szwedzkiej planecie niż Katarzyna Tubylewicz. Jej „Moraliści” to opowieść o społeczeństwie, które wybrało system wartości, wydający się być utopią i jak dotąd konsekwentnie przy nim trwało. Czy można sobie założyć bycie dobrym? Czy Szwecja zderza się dziś z rzeczywistością i własnymi ograniczeniami? Czy unikanie trudnych tematów i konfliktów nie doprowadzi do jakiegoś wielkiego wybuchu? Dobór rozmówców jest niebywale ciekawy – ale jeszcze ciekawsze są pytania, które autorka im zadaje. Bo Tubylewicz patrzy na Szwecję jednocześnie z dystansu i od środka. Kocha ten kraj, ale jasno widzi wszystkie jego pułapki. Ta perspektywa łącznie z talentem reporterskim pozwala jej uogólnić szwedzkie doświadczenie – uczynić z niego jedno z najważniejszych doświadczeń nowoczesności.
Agnieszka Holland
Katarzyna Tubylewicz
Tłumaczka z języka szwedzkiego. Autorka powieści „Własne miejsca”, „Rówieśniczki” i „Ostatnia powieść Marcela”. W latach 2006–2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Prowadziła zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Współpracuje z „Krytyką Polityczną” i „Gazetą Wyborczą”. Jest pomysłodawczynią i współautorką głośnej antologii rozmów na temat promocji czytelnictwa „Szwecja czyta. Polska czyta”. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Od lat praktykuje jogę i jest jej nauczycielką.

Słowa kluczowe:

Polecamy także


Chacabuco i Maipú 1817-1818
Tarczyński Andrzej
Cena katalogowa: 57,00 zł
Nasza cena: 39,69 zł
Status:  1 - 2 dni

Całe życie pod wiatr
Glass Andrzej
Cena katalogowa: 44,10 zł
Nasza cena: 30,42 zł
Status:  1 - 2 dni

Kronika PRL 1944-1989 Tom 39 Sztuka - malarstwo i rzeźba
Cena katalogowa: 24,99 zł
Nasza cena: 16,75 zł
Status:  1 - 2 dni

Upiór w bloku
Rysa Marta
Cena katalogowa: 34,90 zł
Nasza cena: 21,46 zł
Status:  1 - 2 dni

Zapomniany Holokaust
Lukas Richard C.
Cena katalogowa: 47,90 zł
Nasza cena: 28,90 zł
Status:  1 - 2 dni

The Crimes of Jack the Ripper
Cena katalogowa: 49,00 zł
Nasza cena: 42,40 zł
Status:  1 - 2 dni