Koszyk

Leksykon Podatek akcyzowy 2013

Leksykon Podatek akcyzowy 2013
Producent: UNIMEX - Oficyna Wydawnicza
EAN: 9788363597252
Grupa: książka
Język książki: polski
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 1089
Oprawa: Miękka
Wymiary: B5
Nasza cena:
178,00 zł
Rabat 0% zyskujesz 0,00 zł
produkt niedostępny
Koszty dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 10,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 11,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 12,99 zł
InPost - przesyłka kurierska od 20,00 zł
Kategorie:

Opis produktu


Leksykon. Podatek akcyzowy 2013
W leksykonie znajdziesz rozwiązania wielu problemów z akcyzą!
Książka jest najnowszym i najbardziej aktualnym na rynku opracowaniem dotyczącym podatku akcyzowego. Omówiono w niej wiele problemów występujących w praktyce, związanych ze stosowaniem przepisów ustawy o podatku akcyzowym i rozporządzeń wykonawczych do ustawy.
W leksykonie znajdziesz m. in.:
• nowe stawki podatku akcyzowego,
• zasady opodatkowania węgla i koksu,
• zasady opodatkowania suszu tytoniowego,
• nowe zwolnienia w podatku akcyzowym,
• sposób obliczania i wpłacania akcyzy,
• obowiązki rejestracyjne, ewidencyjne i dokumentacyjne podmiotów biorących udział w obrocie wyrobami akcyzowymi,
• wyjaśnienie kwestii opodatkowania akcyzą energii elektrycznej,
• najciekawsze i najnowsze interpretacje organów podatkowych oraz orzeczenia sądów administracyjnych w zakresie akcyzy.
W tym wydaniu szeroko przedstawiono najnowsze zmiany, które weszły w życie 2 stycznia 2012r. i 1 stycznia 2013r.
Stan prawny aktualny na 1 maja 2013r.

OD AUTOREK
Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2011 r. Nr 108, póz. 626 ze zm.), która była już wielokrotnie nowelizowana, nieustannie budzi wiele kontrowersji. Częste zmiany przepisów ustawy, ogromna ilość przepisów wykonawczych oraz ich jakość wywołują trudności z prawidłową interpretacją przepisów i ustaleniem jakie prawa i obowiązki z nich wynikają dla poszczególnych uczestników obrotu wyrobami akcyzowymi.
W obecnym wydaniu Leksykonu podatku akcyzowego podjęto próbę przedstawienia wykładni poszczególnych przepisów ustawy o podatku akcyzowym, w tym także tych budzących najwięcej sporów podatkowych, z uwzględnieniem przepisów ustawy obowiązujących na dzień l stycznia 2013 r.
W niniejszej pozycji, w celu wyjaśnienia poszczególnych przepisów ustawy o podatku akcyzowym, przedstawiono prawie 450 wyjaśnień i interpretacji, ujętych w 28 tematycznych rozdziałach. Autorki wielokrotnie w ramach prezentowanych wyjaśnień, opierały się na dorobku judykatury przedstawiając wykładnię orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, przywoływały również szereg wyjaśnień, interpretacji indywidualnych i ogólnych dokonywanych przez Ministra Finansów i organy podatkowe, cytując poglądy doktryny, z uwagi na znamienność i trafność przedstawionych wykładni prawa.
W Leksykonie podatku akcyzowego 2013 omówione zostały m.in. przepisy wprowadzone nowelą ustawy o podatku akcyzowym obowiązującą od 2 stycznia 2012 r. dotyczące opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych, a także przepisy wprowadzone nowelą ustawy o podatku akcyzowym obowiązującą od l stycznia 2013 r. dotyczące opodatkowania akcyzą suszu tytoniowego, nowych stawek akcyzy na cydr i perry oraz na wyroby tytoniowe. Uwzględnione zostały również zmiany przepisów ustawy o podatku akcyzowym dotyczące różnych kwestii podatkowych wprowadzone ustawą z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. póz. 1342).
W najbliższych miesiącach 2013 r. planowane są kolejne nowelizacje ustawy o podatku akcyzowym. Z uwagi na to, iż obecne rozwiązania prawne w systemie opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych sprawiają poważne trudności podmiotom gospodarczym, zakładana jest zmiana systemu opodatkowania wyrobów węglowych podatkiem akcyzowym i systemu zwolnień od akcyzy tych wyrobów. Zmiany te mają zacząć obowiązywać jeszcze w 2013 r.
Planowana jest także nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym związana z upływem, wynikającego z art. 15 ust. 1 lit. g) dyrektywy Rady 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej, okresu przejściowego na opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych. Z dniem 31 października 2013 r. przestanie obowiązywać zwolnienie od akcyzy gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych i do tego dnia powinna nastąpić pełna implementacja przepisów unijnych w tym zakresie.
Powyższe zmiany zostaną omówione w następnym wydaniu Leksykonu podatku akcyzowego, który ukaże się jeszcze jesienią bieżącego roku.

Słowa kluczowe: