Koszyk

Koncepcja flexicurity a elastyczne formy zatrudnienia na polskim rynku pracy

Koncepcja flexicurity a elastyczne formy zatrudnienia na polskim rynku pracy
Producent: IPS
EAN: 9788371510885
Grupa: książka
Język książki: polski
Rok wydania: 2012
Wydanie: 1
Liczba stron: 271
Oprawa: Miękka
Wymiary: A5
29,95 zł
Rabat 19,13% zyskujesz 0,05 zł
produkt niedostępny
Koszty dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 10,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 11,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 12,99 zł
InPost - przesyłka kurierska od 20,00 zł

Opis produktu


Rozprawa składa się z pięciu rozdziałów. Każdy rozdział podzielony został na podrozdziały. Rozdziały kończą krótkie podsumowania prezentowanej treści wraz z wnioskami.
W pierwszym rozdziale wprowadzającym, został dokonany przegląd teorii dotyczących przemian w świecie pracy i polityk rynku pracy w modelach rozwoju społeczno-ekonomicznego. W tym miejscu został również zarysowany konflikt interesów pracodawców i pracowników w koncepcji elastycznego rynku pracy, i rola flexicurity jako czynnika równowagi. W czasach, gdy większość gospodarek państw wysokorozwiniętych ma trudności z bezrobociem, uelastycznienie rynku pracy wydaje się być procesem nieuchronnym. Prawdopodobnie elastyczne zatrudnienie będzie drogą do tworzenia nowych miejsc pracy. Należy podkreślić, że elastyczność stała się już trwałym elementem systemu zatrudniania w wielu krajach.
Pojęcie elastycznego zatrudnienia budzi wśród badaczy rynku pracy liczne spory. Nie ma jednej definicji, czy też typologii wskazanego pojęcia. Dlatego też rozdział drugi rozpoczyna omówienie pojęcia elastycznych form. W dalszej części wskazane zostały uwarunkowania społeczne oraz prawne kształtowania się nietypowego zatrudnienia. Rozważania dotyczą również przyczyn ekspansji elastycznego zatrudnienia na europejskich rynkach pracy.
W trzecim rozdziale została przedstawiona analiza reform polskiego rynku pracy oraz zabezpieczenia społecznego w aspekcie flexicurity. Badając reformy polskie wykazano pozytywne oraz negatywne aspekty przyjętych rozwiązań z perspektywy omawianej koncepcji. Zostały przedstawione charakterystyka i ocena funkcjonujących rozwiązań organizacyjnych oraz prawnych w zakresie niestandardowych form zatrudnienia.
Normy zawarte w aktach prawnych determinują rolę aktorów rynku pracy, dlatego też istotna część pracy koncentruje się na dostępnych rozwiązaniach prawnych, w ramach stosunku pracy oraz na podstawie o umów cywilnoprawnych. Zagadnieniom prawnym poświęcony został rozdział czwarty. Obowiązujące przepisy w ramach nawiązania stosunku pracy, czy też stosunku cywilnoprawnego oraz związane z tym faktem koszty stanowią jeden z istotnych czynników rozwoju koncepcji flexicurity.
Zaprezentowaniu przeprowadzonych badań poświęcony został ostatni rozdział pracy. Przeprowadzone w 2010 r. badania miały być dopełnieniem analiz i studiów dokonanych z wykorzystaniem literatury przedmiotu.
Przedstawiona w pracy analiza nie wyczerpuje tematu elastycznych form zatrudnienia w aspekcie koncepcji flexicurity. Ze względu na złożony charakter omawianego problemu, praca stanowi przyczynek do pogłębionych studiów oraz rozważań w zakresie implementacji flexicurity na polskim rynku pracy. Krytyczna ocena przyjętych rozwiązań oraz samego wykorzystania elastycznych form zatrudnienia, daje możliwość podjęcia i prowadzenia dyskursu na poziomie naukowym oraz instytucjonalnym. Stanowić może również inspirację do dalszych pogłębionych badań omawianego zjawiska.
Wykorzystana w pracy literatura, to przede wszystkim monografie poświęcone omawianej tematyce. Wykorzystano zarówno literaturę polską, jak i zagraniczną. Zrozumienie rozwoju i zastosowania atypowego zatrudnienia wymaga sięgania do wiedzy o zróżnicowanych rynkach europejskich. Niezbędne, w związku z tym, było korzystanie z dorobku badaczy na temat różnorodnych europejskich rynków pracy. Wiele przydatnych informacji znajduje się również w publikacjach instytucji i organizacji międzynarodowych. Wykorzystane zostały raporty, analizy oraz komunikaty Komisji Europejskiej, dane statystyczne Eurostatu oraz dane GUS.

Polecamy także


Problemy restrukturyzacji gospodarki polski
Cena katalogowa: 13,00 zł
15,95 zł
Status:  dostępne od ręki

Region w gospodarce opartej na wiedzy
Cena katalogowa: 47,00 zł
38,95 zł
Status:  dostępne od ręki

Opieka zdrowotna
Rudawska Iga
Cena katalogowa: 95,00 zł
72,95 zł
Status:  dostępne od ręki

Państwo w wybranych kierunkach myśli ekonomicznej od połowy XIX wieku do drugiej wojny światowej
Cena katalogowa: 17,00 zł
19,95 zł
Status:  dostępne od ręki

Nareszcie więcej zysku!
Gieschen Gerhard
Cena katalogowa: 38,00 zł
31,95 zł
Status:  24h

Ekonomiści czytani, ale nie słuchani
Cena katalogowa: 42,00 zł
31,95 zł
Status:  dostępne od ręki

Nieoczywistości
Becker Gary S.
Cena katalogowa: 49,00 zł
42,95 zł
Status:  24h

Polska Raport o konkurencyjności 2016 znaczenie polityki gospodarczej i czynników instytucjonalnych.
Cena katalogowa: 50,00 zł
40,95 zł
Status:  dostępne od ręki

Analiza techniczna w praktyce. ErgoTrader, czyli zero psychologii
Cena katalogowa: 89,00 zł
56,95 zł
Status:  24h

Transformacja ekonomiczna w umysłach i zachowaniach polaków
Cena katalogowa: 44,10 zł
34,95 zł
Status:  24h

Wartość luksusu
Stępień Beata
Cena katalogowa: 64,90 zł
44,95 zł
Status:  24h

Polityka dywidend współczesnego przedsiębiorstwa – teoria i praktyka
Cena katalogowa: 14,00 zł
16,95 zł
Status:  dostępne od ręki