Koszyk

Front wschodni 1914-1920 Historia I wojny światowej

Od Tannenbergu do wojny polsko-bolszewickiej
Front wschodni 1914-1920 Historia I wojny światowej
Producent: Rebis - Dom Wydawniczy
EAN: 9788375104776
Grupa: książka
Język książki: polski
Rok wydania: 2010
Wydanie: 1
Liczba stron: 226
Oprawa: Twarda
Nasza cena:
42,15 zł
Rabat 24,6% zyskujesz 13,75 zł
produkt niedostępny
Koszty dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,89 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 8,89 zł
Paczkomaty InPost od 9,89 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 10,89 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 14,89 zł

Opis produktu


? Szczegółowy i przystępny opis tła i przebiegu konfliktu na froncie wschodnim, łącznie z wojną domową w Rosji i wojną polsko-bolszewicką.
? Ponad 200 niezwykłych fotografii i rysunków ukazujących żołnierzy, sprzęt, broń i dowódców obu stron.
? Ponad 20 kolorowych przejrzystych map głównych bitew i kampanii, od Tannenbergu i bitwy nad Jeziorami Mazurskimi po bitwę warszawską w wojnie polsko-bolszewickiej.
? Barwny opis początkowych sukcesów Niemców i Rosjan na froncie wschodnim, ?wielkiego odwrotu? z 1915 roku, odrodzonego optymizmu 1916 roku, dwóch rewolucji 1917 roku oraz walki bolszewików z siłami ?białej? Rosji oraz niepodległej Polski.

Seria HISTORIA I WOJNY ŚWIATOWEJ to sześciotomowa historia militarna konfliktu 1914?1918.

W roku 1914 autokratyczne Imperium Rosyjskie było sprzymierzone z demokracjami Francji i Wielkiej Brytanii ? oraz niewielkim Królestwem Serbii ? za sprawą szeregu traktatów, które zawarto pod koniec XIX i na początku XX wieku, żeby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony państw centralnych ? Niemiec i Austro-Węgier.

Po wybuchu wojny w sierpniu zmobilizowane wojska rosyjskie wkroczyły na teren Prus Wschodnich i Galicji. Choć niemiecki dowódca Paul von Hindenburg dysponował mniejszymi siłami, zdołał zniszczyć jedną armię rosyjską w bitwie pod Tannenbergiem w sierpniu 1914 roku, a potem pokonał kolejną w bitwie nad Jeziorami Mazurskimi w następnym miesiącu. Rosjanom wiodło się lepiej w starciach z siłami austro-węgierskimi w Galicji, nim niemiecka interwencja pomogła sojusznikom ustabilizować sytuację.

W roku 1915 Naczelne Dowództwo wojsk niemieckich skupiło się na froncie wschodnim, czego rezultatem było zdecydowane niemieckie zwycięstwo w bitwie pod Gorlicami i późniejsze zajęcie Warszawy oraz setek kilometrów kwadratowych terytorium kontrolowanego wcześniej przez Rosjan.

Dzięki rosyjskiej ofensywie Brusiłowa latem 1916 roku i przystąpieniu Rumunii do wojny szala zwycięstwa przechyliła się na stronę państw ententy, choć sukces okazał się krótkotrwały. Atak Brusiłowa stracił impet, Rumunia natomiast została skutecznie wyeliminowana z wojny ofensywą państw centralnych, poprowadzoną przez Niemcy i Bułgarię.

Nasilające się niepokoje społeczne w Rosji doprowadziły ostatecznie do pierwszej rewolucji 1917 roku oraz abdykacji cara Mikołaja II. Ofensywy Rządu Tymczasowego zakończyły się fiaskiem i po drugiej rewolucji w listopadzie władzę w Rosji przejęli bolszewicy pod wodzą Lenina. Podpisawszy pokój z Niemcami, rozpoczęli wojnę domową przeciwko antybolszewickim siłom ?białych?, wspieranym przez część państw ententy. Konflikt ten, w połączeniu z wojną z odrodzoną Polską w 1919 roku, sprawił, że walki na dużą skalę w Rosji zakończyły się dopiero pod koniec 1920 roku.

Michael S. Neiberg jest profesorem historii i jednym z dyrektorów Ośrodka Studiów Wojennych i Społecznych na University of Southern Mississippi. Jest autorem i redaktorem wielu książek, artykułów i recenzji. Specjalizuje się w historii pierwszej wojny światowej i globalnym wymiarze historii wojskowej. Jego ostatnie publikacje to Fighting the Great War: A Global History i Soldiers Daily Lives: The Nineteenth Century.

David Jordan jest członkiem Wydziału Studiów Obronnych, części Kolegium dla Kadr Dowódczych i Sztabowych Sił Zbrojnych. Aktualnie jest dyrektorem akademickim segmentu powietrznego poszerzonego kursu dla kadr dowódczych i sztabowych. Ma na swoim koncie liczne publikacje na temat historii wojskowej, m.in. Dzieje II wojny światowej. Kompletny przewodnik po największym konflikcie zbrojnym XX wieku.

Dennis Showalter jest profesorem historii w Colorado College i byłym przewodniczącym Towarzystwa Historii Militarnej. Specjalizuje się w porównawczej historii wojskowości. Jego ostatnie monografie to The Wars of Frederick the Great, The Wars of German Unification, Tannenberg 1914. Zderzenie imperiów oraz Patton i Rommel. Dowódcy XX wieku.

Polecamy także


Korpus oficerski wojska polskiego w drugiej połowie XVII wieku
Cena katalogowa: 85,00 zł
Nasza cena: 57,79 zł
Status:  Od ręki

Nagrody biznesowe
Krzyworzeka Paweł
Cena katalogowa: 44,90 zł
Nasza cena: 29,50 zł
Status:  Od ręki

Rozmowy zagraniczne
Miłosz Czesław
Cena katalogowa: 89,90 zł
Nasza cena: 56,30 zł
Status:  Od ręki

Struktura zawodowa rynku pracy w Polsce
Cena katalogowa: 54,90 zł
Nasza cena: 53,04 zł
Status:  Od ręki

Ale faza Życie pod napięciem
Szymkowiak Rafał
Cena katalogowa: 19,49 zł
Nasza cena: 11,12 zł
Status:  Od ręki

Chiny, Stany Zjednoczone i Świat w oczach Wielkiego Mistrza Lee Kuan Yewa
Cena katalogowa: 45,00 zł
Nasza cena: 30,04 zł
Status:  Od ręki

Droga do Rio
Pluta Aleksandra
Cena katalogowa: 34,00 zł
Nasza cena: 28,68 zł
Status:  Od ręki

Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie cz. III
Cena katalogowa: 44,90 zł
Nasza cena: 27,70 zł
Status:  Od ręki

W powojennej Polsce 1945-1948
Cena katalogowa: 44,90 zł
Nasza cena: 28,94 zł
Status:  Od ręki

Historia poznana
Sprenger Magdalena
Cena katalogowa: 19,90 zł
Nasza cena: 12,62 zł
Status:  Od ręki

Masa o procesie polskiej mafii
Cena katalogowa: 36,00 zł
Nasza cena: 24,63 zł
Status:  Od ręki

Doktor śmierć
Kulish Nicholas
Cena katalogowa: 59,00 zł
Nasza cena: 39,52 zł
Status:  Od ręki