Koszyk

Działy specjalne produkcji rolnej

Problemy prawne
Działy specjalne produkcji rolnej
Producent: Temida 2
EAN: 9788362813353
Grupa: książka
Język książki: polski
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 373
Oprawa: Twarda
Wymiary: B5
Nasza cena:
85,36 zł
Rabat 3% zyskujesz 2,64 zł
produkt niedostępny
Koszty dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 10,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 11,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 12,99 zł
InPost - przesyłka kurierska od 20,00 zł

Opis produktu


Przedmiotem niniejszej pracy jest analiza obecnie funkcjonującego systemu prawnego regulującego działalność w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Pojęcie to ma genezę podatkową i z tego względu materia podatkowa zajmuje najwięcej miejsca. Inne regulacje prawne zapożyczały z systemu podatkowego konstrukcję tam stosowaną. Tak było z ubezpieczeniami społecznymi rolników, podobnie z ubezpieczeniami zdrowotnymi. Konieczna jest więc analiza tych regulacji. Punktem wyjścia jest jednak określenie miejsca jednostki produkcyjnej zajmującej się specjalistyczną produkcją rolną w konstrukcjach cywilnoprawnych takich jak gospodarstwo rolne i przedsiębiorstwo.
Zakres przedmiotowy pracy stanowi więc analiza rozwiązań prawnych specyficznych dla jednostek prowadzących działalność w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej jako aktywności wyróżnianej przez ustawodawcę w szeregu konstrukcjach występujących w polskim systemie prawnym. Pozwoli to na pokazanie prawnych problemów teoretycznych i praktycznych ważnej gałęzi produkcji rolnej, dotyczących dużej grupy rolników. Jednocześnie możliwe jest wychwycenie niekonsekwencji i niedokładności w samej konstrukcji pojęcia oraz regulacjach, w których jest ono użyte. Przy tym widoczny jest bezwład ustawodawcy, nienadążającego za zmianami w rolnictwie, niereagującego na zjawiska rynkowe, które winny być regulowane prawnie i niepróbującego aktywnie kreować postaw gospodarczych.
Pytanie o regulację prawną i funkcjonowanie w rzeczywistości gospodarczej jednostek prowadzących działalność w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej to pytanie o przyszłość polskiego rolnictwa. Konieczne jest reagowanie ustawodawcy nie na bieżące wymagania budżetowe, nie na aktualny układ koalicyjny w Sejmie, ale na rzeczywiste problemy stające przed rolnikami, podejmowanie działań mających na celu likwidowanie nierówności, tworzenie polityki proinwestycyjnej. Polski system prawny dotyczący rolnictwa powinien przestać być w istotnej swojej części (system podatkowy i ubezpieczeniowy) skansenem zawierającym rozwiązania z poprzedniej epoki. Jednocześnie - co należy stanowczo podkreślić - rolnictwo nie jest zwykłym działem gospodarki. Celem reformowania systemu nie może być zwiększenie obciążeń finansowych, ale jego racjonalizacja i zadośćuczynienie zasadzie sprawiedliwego rozkładania obciążeń finansowych w społeczeństwie. System obciążeń finansowych w rolnictwie należy zmienić, jednakże nie pod dyktando potrzeb budżetu, ale aby stworzyć racjonalną, przemyślaną politykę rolną.
W niniejszej pracy rozważania dotyczące typowej produkcji rolnej przedstawione są w zakresie koniecznym do analizy zagadnienia głównego, to jest regulacji dotyczących działów specjalnych produkcji rolnej. Konieczne jest przedstawienie istniejących rozwiązań prawnych funkcjonujących w rolnictwie niespecjalistycznym, jednak zostanie to dokonane w zakresie ograniczonym potrzebami badawczymi pracy.

Polecamy także


Perelman
Zeidler Kamil
Cena katalogowa: 49,00 zł
Nasza cena: 39,56 zł
Status:  24h

Skutki prawne orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w dziedzinie ubezpieczenia społecznego
Cena katalogowa: 62,00 zł
Nasza cena: 58,71 zł
Status:  24h

Europejskie prawo podatkowe
Lipniewicz Rafał
Cena katalogowa: 49,00 zł
49,00 zł
Status:  24h

Staatsordnung und politisches system. Spracharbeitsbuch. Band 1
Cena katalogowa: 39,00 zł
Nasza cena: 36,93 zł
Status:  24h

Prawo żeglugowe okrętu w świetle prawa międzynarodowego
Cena katalogowa: 50,40 zł
Nasza cena: 43,06 zł
Status:  24h

Model Gotowości Procesowej Urzędu Miejskiego Dojścia Do Smart City
Cena katalogowa: 98,00 zł
Nasza cena: 88,85 zł
Status:  24h

Negocjacje z ogłoszeniem
Cena katalogowa: 40,95 zł
Nasza cena: 35,01 zł
Status:  24h

Kodeks pracy
Cena katalogowa: 9,90 zł
Nasza cena: 9,00 zł
Status:  24h

Prawo prywatne międzynarodowe. Komentarz
Cena katalogowa: 349,00 zł
Nasza cena: 342,86 zł
Status:  24h

Wpływ "miękkiego prawa" organizacji międzynarodowych na zmiany norm konstytucyjnych w wybranych państwach Europy
Cena katalogowa: 44,80 zł
Nasza cena: 43,75 zł
Status:  24h

Pomoc publiczna a rozwój firmy
Cena katalogowa: 28,99 zł
Nasza cena: 26,62 zł
Status:  24h

Mój ojciec był nazistą - Część 2
Cena katalogowa: 34,90 zł
Nasza cena: 18,97 zł
Status:  24h